Uppsala Reggae Festival presenterar sin hittills största bokning: den ikoniska reggaeartisten Tiken Jah Fakoly. Han räknas som en av Afrikas största reggaestjärnor och är en global röst för motstånd och enhet.
Som en central gestalt på den afrikanska kontinenten har Tiken Jah Fakoly släppt flera guldsäljande album och mottagit en rad prestigefyllda utmärkelser, däribland från RFI, SACEM och Victoires de la Musique. Han är känd för sitt starka politiska engagemang och sina kraftfulla texter, med låtar som “Plus rien ne m’étonne”, “African in Paris” och “Ouvrez les frontières”.
Festivalen har redan tidigare annonserat flera stora namn till årets upplaga, däribland Tarrus Riley, Mr. Vegas och Barrington Levy.
I år firar Uppsala Reggae Festival dessutom 25-årsjubileum. Festivalen äger rum mellan den 31 juli och 1 augusti, och biljetterna är redan släppta.
/ Africanent









